Google+

Vajinismus Nedir – Doğal Vajinismus Tedavisi

Posted by in Vajinismus

Vajinismus NedirVajinismus Nedir?

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucu tüm vücutta bir kasılma yaşanarak cinsel ilişkiye ya hiç izin verilmemesi ya da sınırlı ve ağrılı olarak izin verilmesi durumudur. Kişi korku, panik ve endişe içerisinde bacaklarını açamaz hale gelecek kadar sıkıca kapatır ve eşini eliyle itebilir. Tüm bu sorunlara fiziksel bir neden değil psikolojik nedenler sebep olmaktadır. Çünkü vajinismus kişinin elinde olmadan irade dışında gelişen bir durumdur. Bu yüzden her kişinin korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu farklı olabilmektedir.  Vajinismus yaşayan kadın her ne kadar penis- vajen birlikteliğini arzulasa ve yapabileceğine inansa da, o an geldiğinde kendini kontrol edemez ve bu da her birliktelik denemesini hüsranla sonuçlandırdığı için çift ümitsizlik ve çaresizlik yaşamaya başlar. Vajinismus tedavi edilmedikçe depresyon, panik bozukluk, çiftlerin birbirinden uzaklaşması gibi başka sorunlara da neden olabilir.

Vajinismusun Mahremiyeti

Vajinismus, eşlerin sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama erişmelerini engelleyen önemli cinsel sorunlardandır. Vajinismus, kliniğe en çok başvurulan bir cinsel işlev sorunudur. Genellikle eşler bu durumdan utandıkları için kimseye söylemezler ve normal bir cinsel hayatları varmış gibi davranırlar. Bu sebeple kimse kimseye söylemediği için vajinismus yaşayan çift genellikle terapiye gelinceye kadar ya da internette araştırma yapıncaya kadar bu sorunu dünyada sadece kendisinin yaşadığını zanneder. Bazı durumlarda vajinismus o kadar ağır olur ki, gerçek bir cinsel ilişki mümkün bile olmaz. Hatta muayene esnasında da kasılmalar ortaya çıktığından normal vajinal doğum bile mümkün olmayabilir.

Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar ve Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus BelirtileriVajinismusu olan kadınların büyük kısmında cinsel istek ve uyarılma tamamen normaldir ve orgazm da olabilirler. Bazı kadınlarda vajinismus baştan beri vardır, bazılarında ise sağlıklı bir cinsel yaşamı takiben sonradan ortaya çıkar. İkincil vajinismus adı verilen bu durum genellikle disparoniye (ilişki esnasında ağrı) bağlı olarak gelişir. Vajinismusu olan kadınların özgeçmişinde çok ender olarak cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma olabileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene, ilk ilişkinin çok ağrılı olması gibi psikolojik bir durum söz konusu da olabilir. Bu hastalığın %90′ı psikolojik, %10′u organik kökenlidir. Psikolojik kökenli olanlarının başlıca sebepleri arasında genç kızlara ergenlik çağından itibaren cinselliğin ayıp, kötü ve günah olarak anlatılması, kızlık zarının öneminin abartılması ve ilk birleşmenin acı veren ve kanamaya sebep olan bir deneyim olacağının öğretilmesidir. Bazı durumlarda kişinin başından geçen tecavüz veya kötü cinsel deneyimler de vajinismus hastalığının sebebi olabilir. Hamile kalma korkusu, doğum korkusu veya kızlık zarının yırtılması gibi korkular da az görülmekle birlikte bu hastalığın psikolojik nedenleri arasında gösterilebilir. Sağlıklı ve aktif cinsel hayata sahip kadınlarda dahi bazı durumlarda geçici de olsa vajinismus görülebilir. Bugün kesinlikle ilişkiye gireceğini düşünen vajinismuslu bayan; erteleyerek yarın ilişkiye gireceğini söyler. Bu durum haftalar, aylar ve yıllarca bu şekilde cinsel hayatın ertelenmesine neden olur. Böylelikle vajinismus,  yıllarca evlilik yaşamının önünde bir engel olarak yaşamaya devam eder.

Vajinismus Nedenleri ve Sonuçları

Vajinismus NedenleriVajinismus, ilk cinsel ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine neden olurlar. Kasılma oluşursa cinsel birleşme ya imkansız hale gelir ya da şiddetli acı oluşur. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner. Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanık da olsa durum bilinç dışı meydana gelir. Bu istem dışı kasılmaların birçok nedeni olabilmektedir. Bu kasılmalar aslında vücudun kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır. Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafı da yıpratır. Vajinismus hastası çoğu kadın illişkiye giremediği için yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekte ya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat aşırı miktarda acı oluşmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir.

Vajinismus Türleri

Primer Vajinismus: Cinsel hayatın başlamasından itibaren görülen ve bir kez bile cinsel ilişkinin gerçekleşememesi türündeki vajinismustur.

Sekonder Vajinismus: Cinsel hayatın başlamasından itibaren sağlıklı bir şekilde ilişki mümkünken yaşanmış bir cinsel travma sonrası (olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, yanlış yapılan ve ağrılı jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) oluşan vajinismus durumudur.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus TedavisiVajinismus tedavisi için uygulanacak adımlar kişiye özel olmalıdır. Gerekli durumlarda hipnoterapiler ile hastaların tedavi süreci hızlanabilmektedir. Terapi programı duygusal ve fiziksel teknikleri içermektedir. Çiftin terapi sürecine birlikte katılmaları daha iyi sonuçlar verecektir. Çoğu kez vajinismus derinlere kadar uzanan ciddi bir problemdir. Her ne kadar evlilik süresince bu problem ile yüzleşilse de problemin nereye kadar indiğini yani nereden itibaren başladığını kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Tedavide başarıyı ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör “güven”dir. Çiftlerin kendi problemlerini aşmada gösterdikleri kararlılık, inanç ve azim ile birlikte iradeli bir şekilde görevlerini yerine getirmeleri, mümkün oldukça rahat ve sabırlı olmaları da tedaviyi kolaylaştıran ve hızlandıran diğer faktörlerdir. Vajinismus tedavisi doğru bilgi ve teknik gerektiren bir süreç olduğu için yapılacak olan plan nitelikli bir cinsel terapist tarafından takip edilmelidir.

Aile kurumu ve aileyi oluşturan her bireyin yaşayabileceği cinsel sorunlar, yaşanabilecek herhangi diğer bir sağlık sorunundan farklı değildir. Çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir aile yaşamı için sağlıklı cinsel yaşam olmazsa olmazlardandır. Bununla birlikte diğer sağlık sorunlarının normal karşılanması kadar doğal bir sağlık sorunu olarak kabul edilmelidir. Hastalığın tedavi süreci oldukça basittir. Önemli olan sorunun nedeninin belirlenmesidir. Sorun fiziksel kaynaklı ise jinekolojik olarak tedavi edilebilir. Eğer hastalığın nedeni psikolojik ise çiftin beraberce psikolojik terapiye devam etmesi gerekebilir. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da hastanın hastalığını tanıyıp kabullenmesi ve tedaviye inanması tedavi sürecini kısaltır ve daha başarılı kılar. Vajinismus kesinlikle tedavi edilebilen bir problemdir. Vajinismus bir hastalık değil, bir belirtidir. Başka bir deyişle vajinismus; bilinç altı tarafından oluşturulan ve kişiyi koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Vajinismus problemi olan bir kadında, PC kası (pelvik taban kası), cinsel ilişki esnasında refleksif davranmaktadır ve kadının istemi dışında kasılmaktadir. Bu istenmeyen durumun kaynağı da bazı nedenlerle etkilenen bilinç altıdır. Vajinismus tedavisinde tüm dünyada; davranışsal ve bilişsel terapiler, hipnoz tedavileri gibi bilimsel tedavi teknikleri kullanılır. Buradan da anlaşılacağı gibi, tek seanslık ya da tek günlük tedavi teknikleri, ilişki öncesi alkol alma, vajen girişine lokal anestezi içeren ilaçlar uygulama ve depresyon ilaçları etkisiz tedavi girişimleridir. Vajinismus psikoterapik bir süreç ile kesinlikle kalıcı çözüme ulaşır. Bundan dolayı bilimsel olarak açıklanmamış ve kanıtlanmamış her türlü yaklaşımdan kaçınmak gerekmektedir.

Vajinismus bir hastalık değil, ailesel yani evli çifte ait bir problemdir. Kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle cinsel terapide bir tarafın diğerini suçlamaması veya anlayışlı olması gereklidir. Vajinismuslu kadınlar genellikle giriş dışındaki cinsel aktivitelerden oldukça zevk alırlar ve ön sevişmeyle orgazm olabilirler.

vajinal mantar tedavisi