Google+

Vajinal Kuruluk Hakkında En Çok Merak Ettiğiniz 5 Şey

Posted by in Vajinal Kuruluk

Vajinal Kuruluk Nedir ve Nasıl Oluşur?

Vajinal Kuruluk, vajinada salgı azalması veya yokluğu anlamına gelir. Özellikle menopoz sonrası dönemlerde pek çok kadının yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. Vajina kuruluğu durumunda, vajina ve vulvada yanma, sızlama, sık idrara gitme, cinsel ilişkide ağrı ve rahatsızlık hissedilir. Bu rahatsızlıkların en önemli sebebi, kadınlık hormonu olan östrojen seviyesinin düşük olmasıdır. Bunun yanı sıra, diyabet, hamilelikte yaşanan hormon değişiklikleri de vajinal kuruluk nedenleridir.

Vajinal KurulukVajina dış genital bölgeden rahime kadar uzanan, 10-15 cm uzunluğunda bir kanaldır. Normal durumda vajinanın ön ve arka duvarları birbiriyle temas halindedir. Günlük hayatta vajina içinde bulunan akıntı ile bu duvarların birbirine sürtmesi ve travmatize olması önlenmektedir. Cinsel ilişki sırasında vajina duvarları arasında erkeklik organı (penis) ilerler. Bu sırada penis ile vajina duvarlarının sürtünmesini önlemek için, vajinada daha fazla bir miktar sıvı  bulunmalıdır. Vajinada yer alan bartholin ve skene bezleri salgı üreterek vajinal akıntıyı sağlamaktadır. Cinsel ilişki sırasında tüm bu bezlerin salgıları, cinsel birleşmenin kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Eğer vajina belli oranda nemli olmazsa cinsel ilişki sırasında oluşan sürtünmeden dolayı tahriş meydana gelecektir. Vajinanın yetersiz akıntı nedeniyle oluşan duruma “vajinal kuruluk” adı verilmektedir. Başlıca iki tip vajinal kuruluktan söz edilebilir:

A-) Normal zamanlardaki vajinal kuruluk

B-) Cinsel ilişki esnasında yaşanan vajinal kuruluk

Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajinal nemlilik östrojen hormonu etkisindedir. Oluşan vajinal kuruluğun en sık nedeni ise östrojen yetmezliğidir. Özellikle menopoz döneminde östrojen hormon seviyelerinin düşük olması ile vajina akıntısı azalır.

Östrojen hormonu ayrıca;

a- ) Doğum yapma ve emzirme

b- ) Kanser için radyasyon ve kemoterapi tedavisi görme

c- ) Ameliyatla yumurtalıkların alınması

d- ) Endometriozis ve miyomların tedavisi için anti östrojen ilaçlarının kullanılması gibi nedenlerden dolayı da azalabilir.

Süt salınımını sağlayan prolaktin hormonu yüksekliği de vajinal kuruluğa yol açmaktadır. Dolayısıyla gebelik ve loğusalık dönemlerinde vajinal akıntı azalmaktadır. Ayrıca prolaktinoma (prolaktin yüksekliği ile seyreden hastalık) gibi patolojik durumlarda da vajinal kuruluk oluşabilmektedir.

Diğer bir vajinal kuruluk nedeni ise vajinal enfeksiyonlardır. Enfeksiyon varlığında vajinada nemlilik azalacağı gibi, bu enfeksiyonların tedavisi için uygulanan fitiller de kuruluğa yol açabilmektedirler. Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluğun en sık görülen nedeni ise cinsel ilişki sırasında kadının yeterince uyarılmamasıdır. Cinsel haz durumda erkekteki ereksiyon gelişirken, buna karşılık kadında vajinal akıntıda artış gözlenir. Eğer cinsel ilişki kadın yeterince uyarılmadan başlarsa, vajina yeterince ıslanamaz, erkeklik organının ilk giriş anında ve cinsel ilişki esnasında kadın ağrı duyabilir.

Vajinal kuruluk; kadınların cinsel ilişkiden kaçınması, orgazm yaşayamaması, eşinden uzaklaşması gibi problemlere neden olabilir. Eğer ki bir kadın cinsel ilişki sırasında ağrı hissettiğinden söz ediyor veya jinekolojik değerlendirme ile vajinada tahriş tespit ediliyorsa, bu durum vajinal kuruluk açısından değerlendirilmelidir. Bazı kadınlarda da ise vajinada yeterli sıvı akıntısı olmasına rağmen yeterince kayganlaşmama şikayet nedeni olabilir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Tüm bu nedenlere bağlı olarak hekime başvuran hastaların östrojen yetmezliği açısından incelemesi yapılmalı, hastalar enfeksiyon bakımından kontrol edilmelidir. Östrojen azalmasına bağlı vajinal kuruluk var ise bu durumu giderici vajen kayganlığını arttırıcı, vajinal kuruluk östrojen krem veya fitiller kullanılır. Mevcut duruma yol açan nedenin saptanması tedavinin uygulanmasını sağlayacaktır. Bazen hiçbir neden bulunamadığında vajinal kayganlaştırıcı ilaçlar ile tedavi uygulanabilir. Vajina bölgesinde antiseptik su, kokulu sabun ve losyonlar kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu ürünler vajinadaki kuruluğu daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, köpüklü küvette banyo yapmamak ve vajinal duş yapılmaması tavsiye edilmektedir. Daha fazla bilgi için “Vajinal Tedavi” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekecek Alakalı Bilgiler :

Vajinal Duş

Vajinal Koku

Vajinal Kaşıntı

Vajinal Mantar

vajinal mantar tedavisi