Google+

Vajinal Koku Nasıl Oluşur ve Uzmanların Çözüm Önerileri

Posted by in Vajinal Koku

Vajinal Koku Nedir ve Nasıl Oluşur?

Vajinal Koku

Vajinal Koku ve Uzmanların Çözüm Önerileri

Vajinal koku, birçok kadının hem günlük hayatını hem de cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir şikayettir. Vajinadaki kötü kokunun birçok nedeni olabilir. Her kadın hayatının bir bölümünde vajinal koku kabusuna maruz kalabilmektedir. Bazen utanç verici olmakla birlikte sizleri zor durumda bırakabilir. Bu kokular vajinadan gelen akıntılardan dolayı oluşmaktadır.

Vajinal akıntı, her yaş grubu bayanda görülebilmektedir. Rahim ağzındaki salgılarla birlikte kendini sürekli yenileyen vajina dokusunun artıklarının atılması ile akıntılar gerçekleşmektedir. Aslında fizyolojik akıntıların fazla bir kokusu bulunmamaktadır. Fizyolojik olmayan akıntı türleri ise rahmin girişinde oluşan enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen akıntılardır. Bu akıntılar oldukça baskın ve katlanılmaz kokulara neden olabilir.

Vajinal kokunun giderilebilmesi için öncelikle akıntının kaynağı belirlenmelidir ve sonrasında ona göre ilaç tedavisi yöntemine başlanmalıdır. Vajinal kokuların nedeni genelde vajinal bakteridir. Vajinada unutulan bir tampon ve cinsel yola bulaşan bir hastalık vajinal kokuyu tetikleyebilir.

Kötü hijyenik şartlar:  Kişisel hijyen eksikliği de vajinal koku ve akıntılara neden olabilir. Böyle bir durumdan dolayı vajinada istenmeyen kokular oluşuyorsa vücut temizliğinize dikkat ederek, daha sık yıkanarak ve hijyene özen gösterek bu sorunu çözebilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle görülen vajinal akıntılar: Vajinada oluşan kötü koku, genellikle bir bakterinin neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Meydana gelen bu keskin ve kötü koku vajinada bakterilerin çoğalması için oldukça uygun şartlar barındırır. Vajinada üreyen bakterilerin salgıları nedeniyle de kötü bir koku ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yapılacak şey, hiç utanıp sıkılmadan bir doktora giderek vajinada kötü kokuya neden olan bakterileri yok edecek ve kökünü kurutacak bir antibiyotik tedavisi almanızdır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonları : Vajinal mantarlar da kadınların genital organlarında kötü kokulara sebebiyet verebilir.

İdrar kaçırma ve idrarın kötü kokması: İdrar kaçırma birçok insanda görülebilmektedir. Bu rahatsızlıktan şikayet eden  bayanlarda kötü bir idrar kokusu görülmektedir. Ayrıca idrarın kötü kokmasına bazı yiyecekler ve içecekler de neden olmaktadır. Özellikle kahve, çay, kuşkonmaz, pancar, köri, çemen gibi besinler ve bazı baharatlar da idrar kokusuna neden olabilir.

Aşırı Terleme: Hanımlarda genital bölgede ter bezleri aşırı çalıştığında kadınların cinsel organlarında kötü bir koku oluşabilir. Özellikle yaz aylarında vajina bölgesinin tüylerinin de uzaması nedeniyle terleme artmakta ve bu da vajinada kötü ter kokusuna neden olmaktadır.

Adet Kanaması: Bazı kadınlarda adet döneminde adet kanı da kötü koku yayar. Adetli kadınların kişisel bakım ve hijyenlerine daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir.

Vajinal Kokuyu Önlemenin Yolları

Banyo yaparken veya duş alırken (vajinal duş) vajinal bölgenizi de yıkamalısınız. Bu bölgeyi yıkarken hafif ve kokusuz bir sabun kullanmalı ve sonra ılık suyla iyice durulamalısınız. Bu yöntem vajinal kokuyu önlemeye ve gidermeye yardımcı olur.

Vajina kokusunu engellemek için antibiyotik almayın; çünkü antibiyotikler vajinal koku ve vajinal akıntıyı engellemenize yardımcı olmaz.

Vajinal bölgenizin hava almasını sağlayacak şekilde iç çamaşırı giymelisiniz. Pamuklu iç çamaşırları doğal lifler içerdiği için vajinanızın kuru kalmasını ve hava almasını sağlar. Naylon ve ipek iç çamaşırı giymemelisiniz; çünkü bu kumaşlar çok emici değildir ve iyi bir hava sirkülasyonu sağlamazlar. Bu nedenle vajinal kokuyu tetikleyebilirler.

Adet pedinizi veya tamponunuzu her 3 – 4 saatte değiştirin. Çünkü; kan istenmeyen koku oluşmasına neden olabilir. Adet dönemi sonrasında mutlaka vajina ve dış bölge ılık suyla yıkanmalıdır.

Pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

Tampon kullanıyorsanız tamponunuzu sık sık değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer cinsel hayatınız aktifse, her ilişkiden sonra idrara çıkmayı unutmamalısınız. Bu yöntem vajinanızdaki bakterilerin dışarı atılmasını sağlar ve yine bu yolla vajinal kanalın dışındaki bakterilerden de kurtulabilir ve bakterilerin idrar yoluna girmesini önleyebilirsiniz.

Hamile kalmak isteyene kadar kondom kullanabilirsiniz. Kondom, vajinal kokuya neden olan enfeksiyonları engeller. Ayrıca ilişkiden sonra duş alıp sirkeli suyla vajinanızı yıkayabilirsiniz. Fakat bu işlemi çok sık yapmamalısınız.

Birden fazla partnerle ilişkiye girmekten sakının. Bu, sadece vajinal kokuya neden olmaz. Ayrıca seks yoluyla bulaşan hastalıklara da davetiye çıkarır. İlişkiye girmeden önce partnerinizin herhangi bir cinsel hastalığı olmadığından emin olmalısınız.

Aşırı şeker içeren yiyecekler yerine daha sağlıklı gıdalar tüketin. Ayran, vajinal kokuyu engelleyen en etkili yollardan biridir. Yoğurt da kokudan kurtulmanızı sağlayacak etkili yollar arasındadır. Yoğurt probiyotik içerir. Probiyotikler vajina sağlığına yardımcı olurlar ve mantar enfeksiyonlarını önlemede faydalıdırlar.

Islak Mendil: Vajinanızı peçete veya mendil yerine ıslak mendil ile silmek vajina kokusunu bastırır.

Kızılcık suyu: Kızılcık suyu, idrar yollarındaki bakterileri öldürücü ve kırıcı etkiye sahiptir. Özellikle bakteriyel hastalıklar nedeniyle görülen vajina kokuları, her gün bir bardak kızılcık suyu içilerek hafifletilebilir ve hatta geçirilebilir.

Genital bölge traşı: Vajina çevresi tüyleri (kasık kılları) temizliği de hem hijyen açısından hem de vajina kokusunu geçirmek için etkili bir yöntemdir.

Bebek Yağı: Bebek yağlarını vajinanızın içerisine uygulamayın. Vajina çevresine masaj yaparak uygulandığında bebek yağı işe yaramaktadır.  Vajinal koku özellikle hijyen eksikliği başta olmak üzere birçok nedene bağlıdır. Bu yüzden vajinanızı sürekli temiz ve kuru tutmalısınız.

Vajinal Koku Doğal Tedavisi

Vajinal koku, evlilik yaşamınızı mahvedebilir. Eğer bahsedilen yöntemlerle kokudan kurtulamazsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu kokunun altında başka sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Dilerseniz vajinal kokuya neden olan vajinal mantar tedavisiyle ilgili bilgiyi de bu sayfamızdan geniş bir biçimde öğrenebilirsiniz.

İlgili Konular: 

vajinal mantar tedavisi