Google+

Vajinal Duşun Vajinal Mantarı Engellemedeki Önemli Rolü

Posted by in Vajinal Duş

Vajinal Duş Nedir?

Vajinal duş tabiri yıllar önce vajinal problemler daha ortada yokken ve bulaşıcı hastalıklar bu kadar yaygınlaşmamışken de var olan bir kavramdı. Kadınlar vajinal duşu sadece vajinal koku ve akıntılardan korunmak için kullanıyorlardı.

Vajinal Duşun Vajinal Mantar Üzerindeki  İnanılmaz Etkisi

Vajinal DuşDikkat ederseniz herhangi bir hastalıktan ve tedavisinden bahsederken, genelde tarih öncesi kavramlardan örnekler verilir ki konunun yıllar önceki durumunu hastaya daha iyi anlatmak için kullanılan önemli bir yoldur. Bu sayede hasta, kendi hastalığını daha iyi bir şekilde anlayarak tedavisine en uygun ihtiyacı belirlemesinde fikir edinmiş olur.

Vajinal duş; vajinal mantar, rahim mantarı ve vajinal birçok enfeksiyon için önem arz etmeye şehir hayatının yaygınlaşmasından sonra başlamıştır. Bunun nedeni organik olmayan ürünlerin tüketimi en başta olmak üzere, kozmetik ürünlerinin yaygın bir biçimde kullanılması, insan vücuduna uygun olmayan ilaçların yani antibiyotiklerin kullanılması, ortak yaşam alanlarının fazlalaşması (toplu alışveriş yerleri, hamamlar, havuzlar, toplu taşıma araçları v.s), yani insan popülasyonunun giderek artmasıyla, insani etkileşimlerin çoğalmasıdır. Ufak bir örnek verecek olursak; otobüse bindiğinizde tutamağa tutunduğunuzu düşünelim. Daha sonra elinizle vajinanızı kaşıdığınızı varsayalım. Sizden önce binlerce kez o tutamağa dokunan her eldeki bakterileri vajinanıza açık bir davetle çağırdığınızı anlamış olursunuz. İşte bu vahim sonuç vajinal duşun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Vajinal duş; vajinal enfeksiyonlarda ve vajinal hastalıkların ilerleme safhalarında vücuda bir nevi tampon görevi üstlenmektedir.

Günümüz modern yaşam koşullarında vajinal duş için önerilen birçok kozmetik ürün bulunmaktadır. Değerli dostlarım, aslında vajinal duş için dışarıdan herhangi bir takviye ilaç, merhem, jel veya krem almaya gerek yoktur. Vajinanın kendi doğası,  dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı bakteriye karşı kendisini koruyabilir ve yeterli derecede de savunabilir. Ancak, bu durum herhangi bir vajinal rahatsızlık olmadığında geçerlidir. Vajinal bölgede mantar, akıntı, kaşıntı, kızarıklık, koku, ağrı ve acı durumlarında öncelikle hastalığın ne olduğu anlaşılmalı ve duruma göre uygun tedavi yöntemi araştırılmalıdır.

Vajina belirli bir pH değerine sahiptir. Bu pH değerinin ne olduğu hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Vajinal duş veya duş denildiğinde akla ilk gelen şey suyla yıkamaktır. Oysa bu vajinal duş için tamamen yanlıştır. Su ile vajinanın pH değeri birbiriyle uyumlu değildir ve vajinal pH dengesini bozmaktadır. Standartlara göre içme sularındaki pH değeri 4.5-9.5 arasındadır. Oysa vajina pH değerinin son değeri 4.5 tir. Bu değerin üzerinde pH değeri olan vajina,hastalıklı vajina sınıfına girmektedir.

Vajina birçok yararlı bakteriyi barındıran ve birçok özelliği olan kompleks bir yapıdır. Kendi içerisinde doğal dengesini koruyabilen bir organ olduğu için dışarıdan su, sabun veya herhangi bir kozmetik ilaca ihtiyacı yoktur. Bu nedenle vajinal duş için kullanılacak maddenin (vajinal duş jeli v.s) tamamen doğal karışımlardan elde edilmiş olması, pH değeri ve dengesiyle uyumlu olması gerekmektedir.

Vajinal Duş ve Vajinal Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1-) Vajina temiz bir kağıt havlu veya tuvalet kağıdı ile fazla içeri girmeden “üstünden” tabir edilen şekilde temizlenmelidir. Bu şekilde vajinanın doğal dokusuna zarar vermemiş olursunuz.

2-) Tuvaletinizi yaptıktan sonra arkadan öne doğru değil, önden arkaya olacak şekilde temizleyiniz. (Çoğu kadın bunun aksini yaptığı için vajinal hastalıklara yakalanmaktadır.)

3-) Naylon ve çok ince malzemelerden yapılmış iç çamaşırı kullanmayın. bunun yerine %100 pamuk iç çamaşırı kullanmanız oldukça yerinde bir tercih olacaktır.

4-) İçeriğinde mutlaka pamuk bulunan günlük pedlerden kullanın.

5-) İç çamaşır giyerken ayaklarınıza değdirmeden giymeye ve iç çamaşırınızın tamamen kuru olmasına dikkat edin.

6-) Adet ve ilişki sonrası durumlarda vajinanın tam içine, suyla veya başka bir temizleyici maddeyle doğrudan yıkama yapmayın. Vulvaya (vajina girişi) kadar yıkama yapmanız yeterli olacaktır.

Vajinal duş hakkında daha fazla bilgi almak, öğrenmek ve vajinal enfeksiyonlarınızdan kurtulmak için Vajinal Tedavi kitabımı bilgisayar veya telefonunuza indirebilir, doğal tedavinize hemen başlayabilirsiniz.

vajinal mantar tedavisi