Google+

Vajinal Akıntı

Posted by in Vajinal Akıntı

Vajinal AkıntıVajinal Akıntı Nedir?

Vajinal akıntı, sağlıklı her kadında görülen normal vajinal akıntıdır. Normal olarak görülen akıntı, renksiz ya da yumurta akı rengine sahiptir. Vajinal akıntı sürekli olarak geliyorsa kişi normal olarak kendisinden şüphelenebilir. Halk arasında ıslaklık olarak bilinen vajina akıntısı, doğal yaşam formundaki biz kadınların yumurtlama dönemlerinde daha da artar. Cinsel birleşmeye meyil gösterdiğimiz durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda endişelenmeye gerek yoktur.

Vajinal akıntı, rahim ağzı ve vulva (kadın cinsel organı giriş içe kıvrım) bölgesinden salgılanan hormonal bezler tarafından kontrol edilmektedir. Bu bölgede vajinayı dış etkenlerden koruyan ve hastalıklara karşı savunma sağlayan bir takım bakteriler (laktobasil) vardır. Bu bakteriler, salgılanan vajinal akıntıyla uyumlu olarak vajinal bölgenin koruyucusu olarak görev yapmaktadır.

Vajinal Akıntı Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Vajinal akıntı oluşmasında yukarıda saydığımız bilgiler dışında meydana gelen tüm akıntılar tehlikeli akıntı türüne girer. Eğer akıntınız koku oluşturuyorsa, rutin gelen akıntınızdan çok fazlaysa, vajinal kaşıntı ve kızarıklık oluşuyorsa bunların nedenleri gebelik, ilaç ve antibiyotik kullanımı, sinir ve stres, yaşam koşullarının iyi olmaması olarak sıralanabilir. Biz kadınlar genelde herşeyden etkilenen canlılar olduğumuz için, savunma mekanizmamız çok kolay bozulabilir. Savunma mekanizmasının bozulması, vajinadaki bakterilerin kontrolsüz çoğalmasına neden olup, akıntımızı normal seyrinden daha yukarıya taşıyabilir. Bakteriler bu durumları çok iyi değerlendiren fırsatçı virüslerdir. Metabolizmanın zayıfladığını gördükleri anda derhal bir hastalığa dönüşürler.  Vajinal akıntının en tehlikelisi, vajinal mantar enfeksiyonuna ait bir akıntı olmasıdır.

Vajinal Akıntı ve Vajinal Mantar

Vajinal akıntı normalde renksiz ya da yumurta akı rengi ve kıvamında olduğunu yukarıda bahsetmiştik. Peki vajinal akıntımızın korkunç vajinal mantar enfeksiyonu habercisi olup olmadığını nasıl anlarız? Bunun ilk ve kesin göstergesi vajinal akıntının artık kokusuz değil, kokmaya başlamasıdır. Hastalığın başlarında koku oluşumu pek rahatsız etmezken, ilerleyen safhalarda tıpkı ölü balık kokusu gibi kokmaya başlar ve son derece rahatsızlık vericidir. Sarı, yeşil, gri-beyaz köpüklü veya kokusuz peynirimsi renge sahip olan türleri en  tehlikelisidir. Bu noktadan itibaren cinsel hayatınız ve karşı cinse olan tutkularınız sona erebilir. Hangi kadın iğrenç bir kokuyla cinsel birleşmeye kendini hazır hissedebilir ki? Hayatımıza zarar veren yönü bununla da bitmiyor elbette. Ne kadar duş alırsak alalım kendimizi hiç bir zaman tam olarak temiz hissetmemeye başlarız. Kaşıntılar geceleyin tatlı uykunuzdan bile edebilir. Kaşımak öyle tatlı hale gelir ki kaşıdıkça kaşımak istersiniz. Sonucunda oluşan kızarıklık ve yara oluşumu da cabası. Ertesi gün, işe veya günlük ev işlerine başladığınızda anormal olan vajinal akıntınız yine iş başındadır. İç çamaşırınızı gün içerisinde defalarca değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Hani derler ya “düşmanımın başına gelmesin..” İş bu noktaya vardığında artık geri dönülmesi zor olan bir sürece girilmiş demektir.

Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntı tedavisinde doktora gittiğinizde elinize hemen bir antibiyotik reçetesi uzatacaktır. Oysa antibiyotik, vajinal mantar enfeksiyonunu tetikleyen en büyük dosttur. Evet, yanlış okumadınız! Antibiyotik, anormal vajinal akıntının artmasını sağlayacak ve şüphe ettiğiniz vajinal mantar enfeksiyonunun şiddetlenmesine sebep olacaktır. Antibiyotik tedavisine başladığınız andan itibaren hastalığınızın azaldığını hissedersiniz ancak bu geçici bir durumdur. Vajinadaki mantar antibiyotikle beslendiği için sizi rahatsız etmez. Aradan bir iki ay geçip gıdası(antibiyotiği) bitince yine sizi kemirmeye başlar fakat  bu sefer çok daha şiddetli olarak geri gelir. Sizden daha çok şey götürür, faydalı bakterileri ve vücut hücrelerini yok etmeye başlar. Savunma mekanizmanızı tamamen ele geçirene kadar uğraşır. Peki doktorum bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor, ama doktorların işi teşhis koyup ilaç yazmaktır. İlaç firmaları, hastaneler ve doktorların geçim kaynağı budur. İlaç firmaları ilaç çıkarır, doktorlar da bunu yazar. Sağlık sektörü bu şekilde dönüyor.

Vajinal Akıntı için Doğal Tedavi Yöntemi

Vajinal akıntı için doğal yollarla tedavi yöntemi olarak yazmış olduğum Doğal Vajinal Mantar Tedavisi adlı kitabımı alıp okuyabilirsiniz. Daha geniş bilgiye ulaşmak için vajinal mantar nedir sayfamızı ziyaret edebilir veya vajinal mantar tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

vajinal mantar tedavisi