Google+

Mantar Hastalığı

Posted by in Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantar hastalığı, vücudumuza dışarıdan gelen ve vücudun oluşturmuş olduğu mantar hastalığı olarak ikiye ayrılır.

1-) Vücuda Dışarıdan Gelen Mantar Hastalığı

Bu mantar hastalığına sebep olan bakteriler aktif hastalığa sahip olan mantarlardır. İnsanların toplu yaşadıkları yerlerde daha çok bulunurlar. Bunlar okullar, iş yerleri, toplu taşıma araçları, hamam ve havuzlar olarak örneklendirilebilir. Kişisel eşyaların ortak kullanılması da mantar hastalığının bulaşmasına sebep olabilmektedir. Genelde bayanlar arasında kullanılan ortak iç çamaşırları, kıyafetler ve makyaj malzemeleri buna örnektir. Ayrıca kişisel olarak mantar hastalığına bulaşmak mümkündür. Temiz olmayan yüzeyler ve çamaşırların kullanılması, sağlıksız yaşama koşulları gibi sebepleri gösterebiliriz.

2-) Vücudun Oluşturduğu Mantar Hastalığı

Her canlı makro organizma gibi insan metabolizması da kendisine faydalı mikro organizmaları vücudunda bulundurur. Bu bakteriler vücutta savunma mekanizması tarafından kontrollü olarak belirli sayıda tutulur. Hastalandığımız dönemlerde ilaç ve antibiyotik kullanımı, gebelik, adet kanamaları, yoğun çalışma temposu, günlük hayatın getirmiş olduğu sinir ve stres, yaşam koşulları ve bir çok neden vücut savunmasını zayıf bırakarak bağışıklık sistemini ele geçirirler. Dengeli bir sayıda tutulan bakteri sayısı bağışıklık sisteminin yok olmasıyla kontrolsüz olarak çoğalmaya başlar ve vücutta mantar hastalığı olarak kendisini göstermeye başlar.

Genetik ve kronik mantar hastalıkları tedavisi ile ilgili konuları Vajinal Mantar Hastalıkları ve Tedavisi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Mantar Hastalığı Sebepleri

Mantar hastalığı, sebep olarak nemli ve sıcak ortam sözcükleri yeterlidir. Bakterilerin en çok sevdiği, tutunabildiği, çoğaldığı ortamlar nemli ve sıcak ortamlardır. Sadece sıcak ortamın olması bakteri oluşması için yeterli değildir. Nem, sıcaklığın bir parametresidir ve sıcaklık olmadan nem oluşmaz. Nemin oluşması için su ve su buharına ihtiyaç vardır. Sıcaklıkla birlikte nem oluşunca yukarda saymış olduğumuz 2 temel neden bakterilerin oluşmasına zemin hazırlar.

Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar hastalığı, tedavi ve süreci açısından ele alındığında mantarın hangi bölgede olduğu büyük önem taşımaktadır. El ve ayaklarda meydana gelen mantar hastalığı ile vajinal ve peniste meydana gelen mantar hastalığı elbette aynı şekilde tedavi edilmezler. El ve ayak mantarını krem kullanarak geçirmek, en azından yavaşlatmak mümkündür. Penis üzerinde, bacak aralarında veya vajina mantarı hastalığında krem, ilaç ve antibiyotik kullanmak hastalığı daha da şiddetlendirir. Mantar hastalığı cinsel organda meydana geldiğinde yapılacak tedavinin doğal yöntemler olması gerekir.

Doğal Yollarla Mantar Hastalığından Kurtulmak Mümkün mü?

Elbette, mümkün. Zaten doğal olan her tedavi yöntemi insan vücudu yapısına uygun olduğundan dolayı her zaman birinci tercih olarak gelir. Hangi mantar hastalığına uğramış olursanız olun doğal yollarla tedavi olmak en uygunu olacaktır. Kasık mantarı ve  vajinal mantar için Doğal Vajinal Mantar Tedavisi Kitabı ‘ nı okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar:

vajinal mantar tedavisi